“برخاستن از میان ویرانه ها، رقصیدن میان گلوله ها”

برخاستن از میان ویرانه ها، رقصیدن میان گلوله ها

کتاب “برخاستن از میان ویرانه ها، رقصیدن میان گلوله ها”، حکایت تصویری سال ها جنگ و مبارزه مردم کُردستان در عراق و سوریه منتشر  خواهد شد.

این کتاب که محصول حدود هشت سال سفر “مریم اشرافی” عکاس-خبرنگار ایرانی به کُردستان و روژاوا (عراق و سوریه) است قرار است در اوایل سال آتی میلادی ۲۰۲۱ توسط پلاتفرم همریا در فرانسه به چاپ برسد.

مریم اشرافی در خصوص کتاب خود می گوید که این پروژه عکاسی را از سال ۲۰۱۲ و در خلال سفرهای مداومی که به اقلیم کُردستان (عراق) و روژاوا داشته آغاز کرده است؛ پروژه ای که بر پیامدهای جنگ و زندگی غیرنظامیان آواره و همچنین زندگی روزمره مبارزان در پشت جبهه و نقش زنان در این مبارزات تمرکز داشته است.

این عکاس خبرنگار می نویسد “من تصمیم گرفتم پشت جبهه ها بمانم و آنچه را که در این مناطق “خاکستری” جنگ رخ می دهد مشاهده کنم، با این هدف که زندگی روزمره سربازان و  را که در میان ویرانه ها و علیرغم وضعیت مشقت بارشان نشان دهم.”

اشرافی در گفتگو با پایگاه خبری و تحلیلی روژ می گوید “سال ۲۰۱۲ شروع سفر من به کردستان بود، سفری که گمان می‌کردم یک‌بار باشد و پاسخی به برخی از پرسش‌هایم. اما آنچه دیدم و آموختم آنچنان مرا تحت تاثیر گذاشت که آن سفر کوتاه تنها مقدمه‌‌ای شد به چندین سفر دیگر و طی ۶ سال بعد از اولین سفر هر سفر بیشتر می‌آموختم و با سوالات بیشتری برمی‌گشتم.”

با مراجعه به سایت پلاتفرم همریا (کلیک کنید) میتوانید این کتاب را سفارش داده و همچنین از این پروژه حمایت کنید.

برگرفتە از سایت روژ

وەڵامێک بنووسە

پۆستی ئەلکترۆنیکەت بڵاو ناکرێتەوە . خانە پێویستەکان دەستنیشانکراون بە *