تهدید به اخراج برای مطالبه صنفی؛ در راهداری استان کردستان چه می‌گذرد؟

اعتصاب رانندگان شرکتی اداره راهداری

هاوری یوسفی

پرسنل شرکتی (رانندگان ماشین سنگین) «اداره راهداری و حمل نقل جاده‌ای استان کردستان» در اعتراض به کاهش حقوق، تفاوت مبلغ پرداختی حق بیمه با حقوق‌ ماهیانه و تغییر موقعیت شغلی‌ خود از قراردادی به دولتی، از اول تا ششم آبان‌١٤٠٠ در مقابل دفتر مرکزی اداره راهداری استان کردستان و شهرستان‌های تابعه اعتصاب کردند. 

منابع مطلع به «ایران‌وایر» گفته‌اند که حراست راهداری استان کردستان دست‌کم ۱۸ نفر از رانندگان شرکتی راهداری سنندج، سقز، کامیاران، مریوان و سروآباد  را تهدید به اخراج کرده است.

***

اعتصاب رانندگان شرکتی اداره راهداری ابتدا از سنندج، مریوان و سروآباد آغاز شد و روز دوم نیز پرسنل شرکتی اداره‌های راهداری شهرستان‌های سقز، بیجار، قروه، دهگلان، دیواندره و کامیاران به آن پیوستند.

اداره راهداری استان کردستان غیر از کارمندهای رسمی خود در سطح استان، دارای ٣٣٠ پرسنل شرکتی یا راننده ماشین‌های سنگین در شهرهای استان کردستان است.

یکی از راننده‌های شرکتی اداره راهداری سنندج در رابطه با علل اعتصاب و خواست و مطالبات رانندگان کامیون‌ها در اعتصاب شش روز گذشته به «ایران‌وایر» گفت: «ماه گذشته (مهرماه سال جاری) مدیریت اداره راهداری استان کردستان مبلغ ٤٠٠ هزار تومان از حقوق پرسنل شرکتی را بدون توجیه و اطلاع قبلی برای جبران کسری بودجه خود کاهش داد.» 

به گفته او، نهادهای زیرمجموعه دولت چه برای پرداخت حقوق کارمندان و پرسنل و چه برای جبران کسری بودجه خود می‌بایست به خزانه دولت متکی باشند. اما به نظر می‌رسد این قاعده عام در مورد پرسنل شرکتی اداره راهداری استان کردستان صادق نیست: «مدیریت اداره راهداری استان ابتدا دلیل کاهش حقوق رانندگان شرکتی را جبران کسری بودجه عنوان کرد اما بعد از مشاهده واکنش شدید و اعتصاب راننده‌ها، این تصمیم را اشتباه خواند.»

این شهروند سنندجی با اشاره به استدلال‌های ناموجه و شک‌برانگیز مدیریت اداره راهداری استان کردستان، در مورد مطالبه رفع تفاوت مبلغ پرداختی حق بیمه با حقوق‌ ماهیانه رانندگان شرکتی راهداری توضیح داد: «مدیریت راهداری کردستان مهرماه سال جاری برخلاف ماه‌های گذشته، در یک اقدام غیرقانونی مبلغ پرداختی حق بیمه پرسنل یا رانندگان شرکتی را تحت عنوان کارگر ساده برای سازمان تامین اجتماعی رد کرده‌اند. در حالی که پرسنل شرکتی اداره راهداری به دلیل رانندگی ماشین‌های سنگین، از جمله کامیون‌، لودر و بولدوزر، در مقایسه با یک کارگر ساده از مزایای بیش‌تری برخوردارند.»

به گفته او، حق بیمه پرسنل شرکتی اداره راهداری در سازمان تامین اجتماعی چهار میلیون و ٨٠٠ هزار تومان تعیین شده است که پس از بازنشستگی، این مبلغ به عنوان حقوق بازنشستگی به آن‌ها پرداخت خواهد شد: «مهر امسال متوجه شدیم که اداره راهداری به جای پرداخت کامل مبلغ بیمه پرسنل شرکتی به سازمان تامین اجتماعی، ٢٠٠ هزار تومان از آن را برداشت و با تغییر بیمه کل پرسنل شرکتی، اسامی همه را به عنوان کارگر ساده برای سازمان تامین اجتماعی رد کرده است.»

این راننده کامیون سنندجی معتقد است که اگر اعتصاب پرسنل شرکتی رخ نمی‌داد، این اقدام اداره راهداری استان کردستان حقوق بازنشستگی راننده‌ها را برای همیشه از چهار میلیون و ٨٠٠ هزار به سه میلیون و ٨٠٠ هزار تومان تقلیل می‌داد.

دو نفر از پرسنل‌های شرکتی اداره راهداری سروآباد و کامیاران که ارتباط مداوم و منظمی با همکاران خود در دیگر شهرهای استان کردستان دارند، به «ایران‌وایر» گفتند حراست اداره راهداری استان استان کردستان پنج‌شنبه گذشته شماری از راننده‌های اعتصابی شهرهای کامیاران، سنندج، سروآباد و سقز را با عنوان «سازمان‌دهی» و «تحریک» دیگر پرسنل برای مشارکت و ادامه اعتصاب تا تحقق مطالبات‌شان، به اخراج از کار تهدید کرده‌اند.

به گفته منابع «ایران‌وایر»، دست‌کم ١٨ نفر از رانندگان شرکتی راهداری سنندج، سقز، کامیاران، مریوان و سروآباد از سوی حراست اداره راهداری استان به اخراج از کار تهدید شده‌اند. 

حراست استان هم‌چنین به آن‌ها هشدار داده است که در صورت بازگشت به محل کارشان، با «پلیس ١١٠» و نیروهای امنیتی روبه‌رو خواهند شد.

این دو شهروند کامیارانی و سروآبادی که در جریان اعتصاب هفته گذشته به دفتر حراست راهداری شهرهایشان احضار شده‌اند، تهدید همکاران‌شان به اخراج از کار، پرونده‌سازی امنیتی و نسبت دادن اتهامات نخ‌نما، از جمله «ایجاد اغتشاش و آشوب در محل کار» را در هم‌ شکستن هم‌بستگی و اتحاد رانندگان راهداری و ایجاد رعب و وحشت در میان دیگر همکاران معترض می‌دانند.

منابع «ایران‌وایر» گفتند «راشد مدرس‌گرجی»، مدیر کل اداره راهداری استان کردستان پنج‌شنبه گذشته (ششم آبان١٤٠٠) از طریق روسای اداره راهداری شهرستان‌ها با نمایندگان اعتصاب کنندگان گفت‌وگو و توافق کرده است. 

آن‌ها اضافه کردند مدیرکل اداره راهداری به پرسنل‌های شرکتی وعده داده است در اولین فرصت تفاوت پرداخت حق بیمه بلافاصله حل خواهد شد و پرداخت حقوق نیز به حالت قبلی بر خواهد گشت. 

او هم‌چنین اشاره کرده کە تغییر موقعیت رانندگان از پرسنل شرکتی به کارمند رسمی دولت، امکان‌پذیر نبوده و از حیطه اختیارات اداره راهداری استان خارج است.

این دو منبع در رابطه با اقدام بعدی پرسنل شرکتی در صورت عملی‌ نشدن وعده‌های مدیر کل اداره راهداری استان کردستان به «ایران‌وایر» گفتند: «ما و دیگر همکاران با هماهنگی و به طور شفاف و صریح به مدیریت اداره راهداری استان اعلام کرده‌ایم که در صورت عملی نشدن وعده‌ها تا پایان آبان‌ماه سال جاری، با شدت بیش‌تری دوباره اعتصاب‌ها را از سر خواهیم گرفت.»

وەڵامێک بنووسە

پۆستی ئەلکترۆنیکەت بڵاو ناکرێتەوە . خانە پێویستەکان دەستنیشانکراون بە *