بمناسبت هشت مارس روز جهانی زن

شهین حیدری

هشت مارس، روز جهانی زن، بر زنان ومردان مبارز و برابری طلب پیروز باد. در همین مناسبت میخواهم به مبارزات زنان ایران بطور مختصر اشاره‌ای داشته باشم . درهشتم مارس 1357 زمانی که زنان ودختران آزادیخواه در خیابانهای تهران یک صدا فریاد میزدند: آزادی زنان حق مسلم ماست، نه روسری نه توسری مرگ براین دیکتاتوری، … هیچگاه تصور نمیکردند که این مطالبه بر حق بعداز 41 سال، نه تنها به صورت یک مطالبه باقی بماند، بلکه به فتوای آیت‌الله های مرتجع اسید پاشیدن به صورت زنان بقول آنان “بد حجاب” ویا “بی حجاب”، بگیر وببند دختران در خیابانهای شهر و کتک زدن آنان ازجانب عوامل مزدوری چون خواهران زینب و پاسداران تبه‌ کار به امری روتین در جامعه ایران تبدیل شود. روند مبارزات زنان در ایران، بدلیل وجود فضای سرکوب و خفقان دچار پراکندگی است. این مبارزات با افت وخیزهای فراوان همراه بوده ومراحل متعددی را پشت سر نهاده است. اما علیرغم تمام ممنوعیتها و محدودیتهایی که از جانب رژیم به زنان تحمیل میشود، زنان مبارز و آگاه ایرانی همواره در میدان مبارزه علیه ستم و بیداد رژیم، و برای کسب آزادی حضور پر رنگی داشته وبهای سنگینی پرداخته اند. مبارزات زنان آزاد اندیش ایرانی اگر چه هنوز قادر به تغییر قوانین زن ستیز حاکمان اسلامی ایران نشده، اما در زمینه آگاه کردن نسل جوان به خواسته‌های بر حق زنان از طریق استفاده مفید از تکنولوژی امروزی  تأثیرات غیر قابل انکاری بر جای گذاشته است. بی دلیل نیست که احمد جنتی رئیس شورای نگهبان فریاد میزند: ” این فضای مجازی بلای جان ما شده …”.

فعالیت هدفمند هزاران زن مبارزی که چندین دهه در سازمانهای سیاسی مشغول فعالیت بودند و هستند،  همچنین فعالیت چشمگیر تعداد وسیعی از زنانی که بعنوان فعالان مدنی و یا فعالان محیط زیست و یا فعالان مدافع حقوق بشر مشغول فعالیت بوده و هستند، همواره موجب خشم و نگرانی خاطر حاکمان مرتجع و فاسد و جنایتکار اسلامی ایران بوده و در معرض تهدید و ارعاب و شکنجه و زندان قرار گرفته‌اند. برخی از این فعالان هم اکنون در زندانها در بند، و تحت سخت ترین شکنجه وآزار به سر میبرند. آنها بارها وبارها دستگیر و با وصول وثیقه های سنگین آزاد و دوباره وچند باره دستگیر و روانه زندان میشوند. برای مثال از نسرین ستوده و نرگس محمدی میتوان نام برد، که بارها به چند قدمی مرگ رسیده وتحت فشار خانواده ونهادهای بین المللی به بیمارستان روانه شده‌اند. سپیده قلیان در سال 1998 به جرم پخش خبر مبارزات واعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه دستگیر و پس از چهار ماه آزاد شد. نامبرده به دلیل افشای شکنجه خود و دیگر زندانیان برای بار دوم دستگیر و به یکسال حبس محکوم شد. ازاین قبیل زنان نمونه های زیادی در زندان هستند. از جمله ویدا موحد که به جرم برداشتن روسری خود وایستادن بر سکویی در میدان انقلاب  توسط پاسداران دستگیر و به زندان برده شد. ایشان نیز پس ‌مدتی با گذاشتن وثیقه آزاد شد، اما برای بار دوم نیز برای اعتراض به حجاب اجباری همان اقدام قبلی خود را تکرار کرد. این بار بیدادگاه رژیم او را به یکسال زندان محکوم نمود. این شیوه از اعتراض علیه حجاب اجباری توسط چندین زن و دختر دیگر نیز صورت گرفت که به نام دختران خیابان انقلاب نام برده میشوند. 

در مجموع این زنان آگاهانه به اعتراض ومبارزه در زندان هم ادامه میدهند زیرا آنان  میدانند که برای رهایی از ستم و بیدادگری، راهی جز مبارزه با ستمگران و پائین کشیدن آنان از اریکه قدرت و به حاشیه راندن آنان وجود ندارد. اکنون زنان آگاه و مبارز ایرانی، چه در اعتراضات و مبارزات مدنی، کارگری، دانشجوئی، محیط زیست، … در داخل کشور، چه در کمپینهای مبارزاتی علیه نظام فاسد و تبه کار و جنایت کار جمهوری اسلامی ایران در خارج کشور، نقشی اساسی دارند و به نیرویی تأثیر گزار و تعیین کننده در تحولات آتی ایران تبدیل شده‌اند. 

گرامی باد هشت مارس ‌روز جهانی زن

پیروز باد مبارزات آزایخواهانه و عدالت طلبانه زنان ایران

اول مارس 2020

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*